Z historie a současnosti klubu

SC Adamov z.s.

Vážení čtenáři,
většina z vás se možná ptá, co je vůbec SC Adamov? Kdy vznikl a kdo ho založil?
Myslím si, že by bylo dobré vás seznámit s historií našeho záměru, kterým bylo vybudovat v obci Adamov nějakou sportovní činnost. S nápadem založit mužstvo a přihlásit ho do oficiální soutěže sálové kopané pod názvem Adamov přišel David Nárovec, který začínal se svými kamarády se sálovou kopanou v družstvu Detox, ve kterém odehrál dvě sezóny. Tento tým, který již byl před rozpadem, tvořili hráči z Adamova, Libníče, Hůr a Rudolfova. David se po domluvě se svým otcem Jiřím Nárovcem rozhodl, že založí vlastní mužstvo a začnou reprezentovat naší obec. Původní mužstvo Adamova vzniklo v sezóně 2011/2012 a hrálo 2. okresní ligu. Mužstvo v té době mělo cca 17 členů, a především šlo o hráče hrající za SK Rudolfov. První sezóna nebyla úplně povedená a Adamov se potácel v dolní části tabulky. V průběhu dalších let ale tým Adamova udělal velký kus práce. První větší úspěch byl v sezóně 2013/2014, kdy se povedlo vyhrát 2. Okresní ligu a slavil se tak postup do 1. Okresní ligy. Nová sezóna 1. Okresní ligy 2014/2015 byla také velmi povedená. Adamov vyhrál Okresní pohár a v celkové tabulce skončil čtvrtý se ztrátou 3 bodů na 2. místo. Přesto si díky tomuto umístění vybojoval další postup, a to do nově vytvořené Extraligy. Tento postup byl prvním významným mezníkem v naší prozatím velmi krátké historii. Extraliga byla nově vytvořená soutěž, do které postupovalo prvních 5 mužstev z 1. Okresní ligy a zbytek doplnila mužstva z krajské ligy, která zanikla. V současné době je Extraliga nejlepší soutěží sálové kopané v Jihočeském kraji. Další významný mezník, kterým bylo založení sportovní organizace Sport Club Adamov z.s., přišel v roce 2015. Sport Club vznikl transformací původního oddílu sálové kopané Adamov, a jeho založením jsme se tak rozhodli pokračovat v tradici bývalého SK Adamov. Na založení a vzniku této organizace má zásadní podíl obec Adamov v čele se starostou Petrem Schickerem, a členové David Nárovec, Jiří Nárovec a především Martin Kolařík. Pro mladší čtenáře připomenu, že tradice SK Adamov sahá až do roku 1932, kdy byl tento klub založen, a že první fotbalové hřiště, na kterém odehrála celá řada velkých fotbalových mačů, bylo za Hůrským rybníkem – dnešní „Floridou“.
Zásadním krokem také bylo vytvoření „B“ mužstva. S tímto nápadem přišli Miroslav Tušl společně s Michalem Nestávalem, kteří dali dohromady současné i bývalé spoluhráče z mládežnických kategorií SK Rudolfov. Vedoucím „B“ mužstva je Jan Tušl. Momentálně má SC Adamov dvě mužstva s celkovým počtem přibližně 35 členů. Od založení se v klubu vystřídalo velké množství hráčů, odhadem je to něco kolem 60. Největší obměnou však procházel „A“ tým, ve kterém jsou v tuto chvíli jen dva hráči, kteří za Adamov nastupují od začátku – David Nárovec a Marek Hanus. Zmínit ale také musím Jakuba Hrice, který za nás začal hrát o rok později, a i když v současné době hraje profesionální fotbal ve slovenské II. lize, v rámci možností nám vždy ochotně vypomůže.
Důvodů těchto častých změn v našem kádru je několik – přechod do vlastního „B“ mužstva, zranění, ukončení činnosti, přestup do jiného týmu atd. Naštěstí se vždy podařilo každé odchody nahradit, protože Extraliga je opravdu velmi kvalitní soutěž. Nastupují zde hráči, hrající vyšší fotbalové soutěže, ale v případě mužstva PCO Rudolfov i bývalí prvoligoví fotbalisté – Benát, Lengyel, Jasanský, Peterek, Pouzar….. Abychom v této velké konkurenci obstáli, rozhodli jsme se i pro letošní ročník přivést posily – brankáře Lukáše Coufala, a útočníky Pavla Jirkovského a Rosťu Tomka. Toto posílení se ukázalo jako velmi prozíravý tah, protože jsme se po základní části umístili na 2. místě, a v době vzniku tohoto článku nás čeká finále play-off. Naše zatím nejvydařenější sezóna byla v ročníku 2016/2017, kdy jsme se až do posledního kola prali o první místo v tabulce s Rudolfovem. Závěrečné dva zápasy jsme ale bohužel nezvládli, ale i tak jsme skončili na krásném 2. místě. V tomto ročníku pouze dvakrát prohráli, připsali si 15 výher a 1 remízu. Nastříleli jsme neskutečných 121 branek a obdrželi pouze 55, což bylo nejméně ze všech mužstev v soutěži. „B“ mužstvo má v 1. Okresní lize většinou opačné starosti a bojuje o záchranu, ale to už tak někdy bývá. Tým má vždy výborný začátek sezóny, kdy podává vyrovnané výkony, ale konec je za poslední roky vždy propadák. Pořád jde jen o sport a věříme, že i „B“ tým se začne prát o přední příčky v tabulce.
Nejdůležitější ale je spolupráce obou mužstev, která spočívá především ve vzájemné výpomoci. Ne vždy je na jednotlivé zápasy v každém mužstvu k dispozici dostatečný počet hráčů, a tak již od začátku funguje doplňování z jednoho mužstva do druhého. Velkou výhodou jsou v tomto případě samozřejmě kamarádské vztahy. Já osobně si velmi vážím toho, že všichni hráči a členové obou mužstev, z nichž velká většina má v průběhu jednotlivých ročníků tréninkové a zápasové povinnosti ve svých mateřských klubech, jsou ochotni ve svém volném čase reprezentovat obec Adamov.
David Nárovec

Vítězné mužstvo

Jména hráčů zleva od brankáře: 

Coufal Lukáš, Jirkovský Pavel, Vít Marek, Tomek Rosťa, Hric Dominik, vedoucí Nárovec Jiří
Kadlec Kryštof, Krejčí Jan, Nárovec David, Hajný Ondřej

Přílohy